Atlasz (görög betűkkel Ἄτλας) a görög mitológiában a titánok leszármazottja, az óriás, aki a vállán tartja az égboltot. Részt vett a titánok lázadásában az olümposzi istenek ellen, amikor megostromolta a mennyeket. Az istenek igaz, hogy csak nehezen tudtak győzni, de Atlasznak azóta örökké vállain kell tartania az égboltot. Atlasz utána halandóval csak akkor találkozott, amikor Perszeusz elment hozzá, hogy segítségét kérje, de Atlasz nem akarta elhinni, hogy Perszeusznak sikerült legyőznie Medúszát, mire Perszeusz elővette Medusza fejét, amelynek szemei kővé dermesztették Atlaszt. Atlasz feje hatalmas, égbenyúló sziklavonulattá, hegységgé változott, amely azóta is tartja az égboltot. Ez a hegység a mai Atlasz-hegység Észak-Afrikában. Róla kapta nevét az Atlanti-óceán is.
Wikipedia
Épült 1911-ben Benedek (Berger) Dezső tervei alapján. Ötemeletes bérpalota, Gonda Henrik építtette. Gonda Henrik a Magyar Tudósító című lap alapítója és szerkesztője, egy ideig a kereskedelemügyi minisztérium sajtóosztályának volt a vezetője, és a külföldi hírszolgálat szervezését látta el. 1917-től a miniszterelnökség sajtófőnöke, 1920-tól ügyvédi gyakorlatot folytatott Budapesten.
(forrás: Arcanum)
Az épület stílusa a premodern vagy a korai art deco épületek közé sorolható. Csak a Batthyány utca felőli homlokzat került restaurálásra. A homlokzaton több, a ház stílusához igazodó, geometrikus vonalvezetésű figurális épületszobor található, amely jellemző a közkedvelt építész, Benedek Dezső munkáira. Leglátványosabb a kapu feletti előtetőt tartó Atlasz-szobrok, melynek feújítását végeztük. Az épületet a II. világháborúban bombatámadás érte, a homlokzat és a szerkezet egy része erősen megrongálódott.